{{ctrl.notification}}

قوانین ارز مسافرتی که قبل از خرید بلیط هواپیما باید دانست

قوانین ارز مسافرتی که قبل از خرید بلیط هواپیما باید بدونین
قصد سفر خارجی دارید؟ خب باید کفش آهنی به پا کنید؛ چراکه این روزها دیگر سفر خارجی فقط خرید اینترنتی بلیط هواپیما و رزرو اینترنتی هتل در مقصد سفر نیست. شما باید مراحل سخت و دشواری همانند اخذ ویزا، گرفتن ارز مسافرتی و در نهایت خرید اینترنتی بلیط هواپیما و رزرو اینترنتی هتل را انجام دهید. همه این موارد در شرایطی که کشتی ارز در داخل ایران روی موج تلاطم قرار دارد، کار سختی شده است.


سفر ارزان علاوه بر این مقاله که در مورد قوانین مربوط به ارز مسافرتی قبل از خرید اینترنتی بلیط هواپیما است، به معرفی انواع ویزا و نحوه گرفتن ویزا برای سفر به کشورهای خارجی صحبت کرده است که می‌توانید به مقالات مرتبط ما مراجعه کنید. حال نوبت به ارز رسیده است. کفش آهنی خودتان را چند دقیقه‌ای از پا بیرون بیاورید و همراه ما باشید.

همه آنچه که برای شما در این مقاله آورده‌ایم، ممکن است فردا یا چند روز دیگر در مورد تهیه ارز مسافرتی دچار تغییر و نوسان شود. لذا مرجع اصلی خودتان را سایت بانک ملی و همچنین خبرگزاری‌های رسمی کشوری بدانید که ما هم از آن‌ها برای پاسخ دادن به سؤالات شما استفاده کرده‌ایم.

 

 

برای شروع یک سفر خارجی قبل از خرید بلیط هواپیما باید اقدام به اخذ ویزا کنید. اگر ویزا لازم ندارید و قصد سفر به کشورهایی را دارید که بدون ویزا می‌توانید وارد آن شوید، می توانید بدون اخذ ویزا به سراغ خرید ارز مسافرتی بروید. ارز مسافرتی این روزها قیمت‌های متفاوتی دارد که توسط بانک ملی تعیین و فروخته می‌شود. باید بدانید که ارز مسافرتی در فرودگاه به دست شما می‌رسد. برای گرفتن ارز مسافرتی باید به همراه مدارکی که برای گرفتن ویزا لازم است وارد یکی از فرودگاه‌های بین‌المللی امام خمینی (ره)، اصفهان، شیراز، تبریز، ارومیه و اهواز شوید. فرودگاه‌هایی که اسامی آن‌ها در این لیست وجود ندارد، نمی‌توانند ارز به شما بدهند. پس در خرید اینترنتی بلیط هواپیما دقت داشته باشید که برخی از فرودگاه های بزرگ مثل فرودگاه بین‌المللی هاشمی نژاد مشهد در لیست عرضه کنندگان ارز دولتی نیست.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ارز مسافرتی
گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران
چاپ شده بلیط هواپیما
اگر کشور مقصد به ویزا نیاز دارد، ویزای مسافرتی
اصل رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور
فرم تکمیل شده فروش ارز

 

 

ارز مسافرتی برای هر مسافر چقدر است؟
سفر ارزان با استناد به گفته بانک مرکزی مطالب خود را بیان می‌کند. شما برای دریافت ارز مسافرتی با دو حالت رو به رو هستید، اگر مقصد سفر شما به یکی از کشورهای مشترک المنافع ایران همانند ارمنستان، استونی، بلاروس، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، گرجستان، مولداوی، تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان، اوکراین، کویت، قطر، بحرین، افغانستان، ترکیه، امارات متحده عربی، عمان، لتونی، لیتوانی باشد، ارز مسافرتی معادل 500 یورو دریافت خواهید کرد. همچنین اگر قصد شما سفر به کشورهایی به غیر از موارد اشاره شده در بالا باشد، می‌توانید تا حداکثر 1000 یورو دریافت کنید.

برای سفرهای مناسبتی همانند سفر اربعین و دیگر موارد ارزهای مسافرتی جداگانه‌ای تعلق می‌گیرد. اگر دقت کرده باشید عراق در میان کشورهای مشترک المنافع دیده نمی‌شود و ارز مسافرتی برای آن به شکل دیگری پرداخت می‌شود.

 

 

ارز مسافرتی چی زمانی به مسافر داده می‌شود؟
خب با هم مرور کنیم که برای گرفتن ارز مسافرتی باید چه کارهایی انجام دهید. شما قبل از همه موارد پاسپورت ایرانی معتبر داشته باشید. همچنین برای دریافت ارز مسافرتی لازم است که خرید اینترنتی بلیط هواپیما به مقصد مورد نظر را انجام داده باشید.

 

برای دریافت ارز مسافرتی، شعبه‌های بانک ملی در فرودگاه فقط از شما رسید پرداخت دریافت می‌کنند. پس قبل از عزیمت به فرودگاه می‌بایست به یکی از شعبه‌های بانک ملی در شهر خود مراجعه کنید. همچنین به تازگی بانک سامان نیز به سامانه پرداخت ارز مسافرتی اضافه شده است که کار شما را راحت‌تر می‌کند. برای اطلاع از شعبه‌های بانک سامان که خدمات ارزی در آن‌ها انجام می‌شود با شماره تلفن 021-6422 تماس حاصل کنید. ارز مسافرتی ارزش ریالی ثابتی ندارد و ثانیه به ثانیه تغییر می‌کند. پس ما از آوردن نرخ ثابت برای آن خودداری می‌کنیم. در نزد شعب بانک ملی یا سامان شما با پرداخت ریالی معادل ارزی که می‌خواهید، رسید بانکی دریافت خواهید کرد که می‌بایست آن را تا روز مراجعه به فرودگاه و مسافرت همراه خود داشته باشید.

 

حال شما یک رسید بانکی، بلیط اینترنتی هواپیما و همچنین پاسپورت به همراه دارید. اگر قرار است به کشوری سفر کنید که نیاز به ویزا دارد، حتماً قبل از مسافرت آن را تهیه کنید تا دردسر نداشته باشید. با گذشتن از گیت کنترل ویزا و پاسپورت، شما وارد شعبه بانک ملی در فرودگاه‌هایی که اسامی آن‌ها ذکر شده بود می‌شوید. با نشان دادن کارت پرواز، رسید پرداخت ارز مسافرتی و همچنین پاسپورت و گذرنامه، شعبه بانک به شما ارز مسافرتی مطابق با پرداختی که انجام داده بودید را پرداخت می‌کند.

 


بر اساس قوانین کنونی ارز مسافرتی در سال یک‌بار پرداخت می‌شود. همچنین باید بدانید که ارز مسافرتی شامل کودکان زیر 12 سال، ایرانیان مقیم خارج از کشور و همچنین دارندگان گذرنامه‌های خدمتی و سیاسی نمی‌شود. البته در موارد خاصی شما می‌توانید ارز 500 یورویی را به ارز 1000 یورویی تبدیل کنید. این موارد خاص شامل درمان بیماری‌ها و همچنین مشکلاتی است که باید مراجع قانونی برای آن گواهی و همچنین مجوزهای لازم را صادر کرده باشند. پس از دریافت ارز می‌توانید سفر خودتان را به مقصد مورد نظر آغاز کنید.

توجه داشته باشید که ارز دانشجویی و درمانی از بانک‌های سامان و تجارت پرداخت می‌شود. همچنین فروش ارز مسافرتی چهار روز قبل از پرواز امکان‌پذیر است. پس در خرید ارز مسافرتی باید عجله کنید.

date_range دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ remove_red_eye 796 بازدید favorite_border 0 chat 0
بخش
شماره موبایل
شماره ثابت
کانال تلگرام
پرواز داخلی
0939295020
02133462424
ثبت نظر
chat 0